Kategorie nominacji do Oscarów

oscar-statuetki

O gali rozdania nagród Oscara słyszał chyba każdy. Co roku wokół niej tworzy się ogromny szum medialny. Słowo to pojawia się w gazetach, telewizji, radiu, internecie i innych mediach. Nie sposób więc o niej nie słyszeć. Nie ma się czemu dziwić, gdyż jest to wydarzenie niezwykle emocjonujące, którego każdy, kto wie, że warto chodzić do kina nie może odpuścić. Nie każdy jednak wie, za co konkretnie jest ona przyznawana. Poznajcie więc kilka kategorii nagród Oscara.

Czym jest nagroda Oscara

Oscar, a właściwie Nagroda Akademii Filmowej przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, dające się zaobserwować na ekranach kin i telewizorów. Jest ona najbardziej prestiżową i najpopularniejszą nagroda przyznawana dla ludzi z branży filmowej. Wręczana jest ona przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej na corocznej, uroczystej gali w Stanach Zjednoczonych. Jej pierwsza odsłona miała miejsce 16 maja 1929 roku.

Nagroda za najlepszy film

Jest to najbardziej prestiżowa i wyczekiwana nagroda ze wszystkich Oscarów. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej nominuje do niej 10 różnych filmów na drodze głosowania. Jest to moment niezwykle emocjonujący i niejednokrotnie widać wzruszenie osób pracujących na sukces, jaki osiągnął dany film. Filmy, które otrzymały tę nagrodę, zawsze zapisują się na kartach historii kinematografii, a reżyserom i całej ekipie filmowej otwierają się nowe możliwości i perspektywy.

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Nagroda przyznawana aktorkom pracujących na planach filmowych różnych produkcji. Osoby nominujące najlepsze aktorki to członkowie akademii. Zwyciężczynie wybierane są również przez innych członków. Aktualnie aktorką z największą ilością nagród w tej kategorii jest Katharine Hepburn, natomiast z największą ilości nominacji – Meryl Streep.

Najlepszy reżyser

Jest to marzenie każdego reżysera filmowego. Podbija ona rozgłos zarówno filmu jak i reżysera oraz wiąże się z napływem sporej sumy pieniędzy. Zwycięzcy tej nagrody wybierani są przez wszystkich członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Nominacje natomiast przez członków akademii zajmujących się reżyserowaniem. Ciekawostką jest fakt, że z 79 ceremonii wręczania nagrody dla najlepszego reżysera, aż 58 trafiało do zwycięzcy Oscara za najlepszy film.

Najlepszy pełnometrażowy film animowany

Teraz coś dla najmłodszych. Oskar ten wręczany jest animowanym bajkom, które osiągnęły sukces . Przyznawana jest ona stosunkowo niedługo, gdyż od 2001 roku. Wśród laureatów tej nagrody są takie produkcje jak Shrek, Iniemamocni czy Toy Story.

Źródło: https://udany-weekend.pl/

5/5 - (2)