Jak zachowywać się w teatrze?

garnitur

Teatr jest miejscem co najmniej niezwykłym. Widzowie mogą doświadczyć wspaniałych emocji od szczery śmiech, aż po płacz ze smutku. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do kina, na scenie aktorzy występują na żywo, tym samym należy oddać i należny szacunek. W teatrze wymagany jest wyższy poziom kultury savoir vivre. Jak zatem zachowywać się w teatrze?

Odstaw posiłek na później

Absolutnie niedozwolone jest spożywanie posiłków czy napojów podczas sztuki. Musisz pamiętać, że chodzenie do teatru to nie to samo co chodzenie do kina. Na miejscu aktora na pewno rozpraszałby was widok przeżuwających ludzi na widowni. Ponadto, opakowania różnych produktów często wydają szeleszczący hałas, który z pewnością przeszkadzał będzie pozostałym widzom obserwującym sztukę. Jednak nie masz się czego bać. W każdej dłuższej sztuce planowana jest kilkunastominutowa przerwa, którą wykorzystać możesz na zjedzenie posiłku, czy skorzystanie z toalety.

Stosuj się do zasad podczas wchodzenia na widownię

Kiedy planujesz zająć miejsce na widowni, pamiętaj aby wchodząc ustawić się tyłem do sceny. W ten sposób unikniesz niezręcznej sytuacji spowodowanej twoim tyłkiem na wysokości innych widzów, którzy już zajęli miejsce przed tobą. Jeśli miejsca jest za mało, uprzejmie przeproś siedzącą osobę i zapytaj, czy mogłaby wstać, aby cię przepuścić.

Emocje podczas sztuki

Pamiętaj, że na sztukę, którą właśnie oglądasz poświęcone zostały setki godzin prób, ćwiczeń i nauki tekstów. Doceń to, okazując swoje emocje podczas pobytu na widowni. Reaguj subtelnym śmiechem na zabawne sytuacje, czy przejęciem na sceny dramatyczne. Aktorzy w ten sposób czują się bardziej swobodnie, a co za tym idzie, samo przedstawienie wychodzi znacznie lepiej.

Oklaski 

Obfity aplauz dla aktorów po zakończonej sztuce to ogromna nagroda za trud włożony w przygotowanie przedstawienia. Kiedy po ostatniej scenie aktorzy synchronicznie kłaniają się w stronę widzów powinny zostać dosłownie zasypane dźwiękiem klaskających dłoni, gdyż jest to dla nich wyraz docenienia ich pracy oraz daje im to do zrozumienia, że sztuka spotkała się z pozytywnym odbiorem. 

Telefony komórkowe

W teatrze telefony komórkowe są niedopuszczalne. Wchodząc na salę wyłącz go i nie włączaj do momentu zakończenia sztuki. Dzwoniący telefon podczas przedstawienia rozprasza wszystkich widzów jak i samych aktorów, co może skutkować pomyłką z ich strony. Nie powinieneś także nagrywać przedstawienia. Najlepiej oglądać je na żywo, a nie przez wąski ekran twojego telefonu komórkowego.

Źródło: https://accpol.pl/

5/5 - (3)